May 22, 2014
Well…off to Lush I went tonight. It is right down the street from me, across from Disneyland. My goodness, but does that place smell great. And it is expensive. $47/lb for soap. Not that I’m buying it by the pound!
I bought the coconut creme shampoo ($8) as it has been highly recommended on a variety of sites. And I bought the Jungle conditioner ($9) Abby and I will each have our own tin ($4–and I just discovered that I prefer the round locking tin as the oval tin will need a hair band to keep the lid on) to carry and use.
The toothpaste tabs are intriguing. Chew to activate with your spit, insert brush and scrub. $5 for 40 tabs ( sounds like an acid buy). I will pack them in a plastic bag to keep water out of them.
I will play around with dehydrating toothpaste to make my own tabs…but that will be when I come back.
The deodorant crystal is cool! Works great. I’m going to stab it with my ice pick to split with Abby and the chunks will be placed in a plastic bag too.
Never heard of Lush or these products before. Theyre not in Utah. Sounds pretty cool. You seem to be thinking of everything! I’m impressed! – Holly